Şehrin Ortasında Ama Şehre İnat Bir Apartman

Şehrin Ortasında Ama Şehre İnat Bir Apartman
10 Ekim 2015 tarihinde eklendi, 3.293 kez okundu.

İtalyan mimar Luciano Pia’nın, Torino’da inşa ettiği beş katlı apartman, şehir yaşantısının beraberinde getirdiği pek çok olumsuzluğa karşı korunuyor.

Mimar Luciano Pia, şehirde yaşamanın insanlara sunduğu pek çok avantajın yanı sıra, yeşile ve doğaya özlem duyan, gürültüden ve stresten yana sıkıntı yaşayan şehir insanları için geliştirdiği bu projesinde, yeşilin gücünü kullanmış.

Şehirde yaşayan, ancak doğa ve sakinlik özlemi çekenler için beş katlı bir bina inşa eden mimar, binanın açık alanlarına tam 150 ağaç yerleştirmiş.

Uzaktan bakıldığında devasa bir ağaç ev gibi görünen yapı, baharda yeşillenerek evlerin güneşten dolayı aşırı ısınmasına engel olurken, kışın ağaçların yapraklarını dökmeleri sayesinde de evlerin gün ışığını yeterince almasını sağlıyor.

Ağaçlar saatte 200 bin litre karbondioksit emerek sağlığa katkı sağladığı gibi, gürültüyü önleyici bir perde görevi de görüyor.

Devasa ağaç evin fotoğraflarını görmek bile, şehirde yaşayan insanlarda bir rahatlama yaratıyor.

O halde gelin biz de bu apartmanın resimlerine bir göz atalım.

Ağaçlar içinde bir apartman Mimar Luciano Pia'ın 5 katlı apartman çalışması Şehir hayatının içinde korunan bir apartman Şehirde ağaçlar içinde bir apartman Şehirde ama şehirden uzak bir apartman Torino'da bir apartman 150 ağaç ile korunan bir apartman

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git