Gözlerin Sözlerden Çok Şey Söylediği 22 Fotoğraf

Gözlerin Sözlerden Çok Şey Söylediği 22 Fotoğraf
26 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 3.421 kez okundu.

Gözlerin Sözlerden Çok Şey Söylediği 22 Fotoğraf

Fotoğraflar dünyanın dört bir yanından olsa da bakışlar her yerde aynı ve her şeyi anlatır nitelikte..

Masumiyet: Safir Gözlü Çocuk fotoğrafçı Vanessa Bristow bu resmi çekip yayınladıktan sonra Photoshop hileli diye bir çok eleştiri alsada çektiği diğer fotoğrafları yayınlayarak tamamen doğal olduğunu ve belirtti… (2012)

Acı: Nguyen Thi Ly, henüz 9 yaşında iken , Vietnam Savaşında ABD ordusu Vietnam’a 12 milyon galon Agent Orange isimli bitki ilacı yağdırdı, Bu ilaç ağaçların yapraklarını dökecek ve Vietnamlılar saklanamayacaktı… Bu kızda bu gazın etkileri ile gelişim yetersizliği sorunu yaşıyor. Bu gazın etkisinden 4.5 milyon Vietnamlı ve 2.5 milyon Amerikalı etkilendi… 30 yıl geçmesine rağmen kanser dâhil olmak üzere etkileri üç nesildir halen devam ediyor. (2011)

Şok: Afganistan’ da 72 saat süren çatışma sonrasında İtalyan Onbaşı Antonio Metruccio, sanki artık bir başkası. (2010)

İhtiyat: 1972 de doğan Şarbat Gula, National Geographic fotoğrafcısı tarafından çekilen bu fotoğrafla dergiye kapak olmuş ve tüm dünya tarafından tanınmış Afgan Kızı (1984) 2002 yılında yeniden çekilen fotyoğrafı ile Şarbat Gula

Rahatlama: 23 saat süren Kalp naklinden sonra dinlenen Polonyalı doktor ve politikacı Zbigniew Religa, Asistanı ise bir köşede uyuya kalmış. (1984)

Şaşkınlık: Yüzündeki ifade oldukça şaşırmış bir ifade nedeni ise işitme engelli doğan Harold Whittles işitme cihazı takılıdığında ilk kez duymanın vermiş olduğu şaşkınlıok ifadesini taşıyor. Fotoğrafçı Jack Bradley tarafından çekilen bir fotoğraf, (1974)

Dehşet: Alfred Eisenstaedt, Paris’teki bir kukla tiyatrosunda çekmiş bu fotoğrafı, ejderhanın katledilişini izleyen çocukların dehşete verdikleri tepki.. (1963)

Sevinç: 1945 de çekilen bu fotoğraf Güzellik Özgürleşti ismini taşıyor. Mahkûmiyettern kurtuluşunun sevincini yaşıyor (1945)

Aldanmışlık: Onbaşı Yukio Araki köpeği tutan kucağında sadece 17 yaşında, 72. Shinbu Kıtası’ndan arkadaşları da 18 yaş ve civarı civarında Asahi Shimbun bu fotoğrafı gerçekleştirecekleri Kamikaze saldırısından bir gün önce çekmiş.

Delilik: (1916)

1916 Eylül ortalarında Courcelette Savaşı sırasında siperde bir asker savaş travması yaşaması objektiflere bu şekilde yansımış, çaresizlik bombardıman ve çatışmaların yoğunluğuna bir tepki.

Nefret: Hitler’ in en büyük yandaşı olan Goebbels fotoğrafı çeken Alfred Eisenstaedt’ in Yahudi olduğunu öğrenmeden gülümsüyor öğrendiği anda ise yüzünün aldığı ifade objektiflere bu şekilde yansımış.. (1933)

Çaresizlik: (1941)

Nazi imha politikasının bir parçası olan binlerce Yahudi sınırlı bir alanda bir araya toplanmışlar. Açlık, hastalık ve ölüm kol gezdiği zamanda açlıktan ölmek üzre olan kadın

Teslimiyet: (1941)

Bu 1941 yılında Vinnitsa ve çevresinde 28,000 Yahudi katledildi, Vinnitsa, Ukrayna doldurulmuş toplu mezardan önünde diz çökmüş bir Yahudi daha vurulmak üzereyken.. Bu resim tarihe tanıklık eden bir fotoğraftır ve bir Alman Nazi subayının kendi kişisel albümünden alınmıştır.. “Vinnitsa Son Yahudi” olarak adlandırılmıştır..

Yenilgi: Stalingrad Muharebesi esnasında Kızıl Ordu askerinin, esir aldığı Alman askeri diğer tutsakların yanına götürüyor. Stalingrad Muharebesin iki milyondan fazla insan ölmüş ve tarihe en kanlı savaşlardan biri olarak

Korku: 15 yaşında bir Alman askeri anne ve babası öldükten sonra yaşamını sürdürebilmek için orduya katılmış. Hans-Georg Henke ABD 9. Ordusu tarafından esir alınmış.. Üzüntüsü gözünden akan yaşlara yansımış.. (1945)

Yorgunluk: (1945)
Bu Amerikan askeri Alman esir kampından kurtarılmış.. Tutsak kaldığı sürece bir deri bir kemik kalan asker karyolada tavanı izlerken gözlerindeki ifadenin yansıması..

Utanç
Bir Fransız kadın Nazilerle iş birliği yaptığı için işaretleniyor ve kafası tıraş ediliyor… Montelimar, Fransa, 29 Ağustos 1944

Cesaret

Genç kız 12 yaşında iken Taliban mensubu bir askere babası tarafından borcu karşılığında evlendirilen ve kaçtığı için kocası tarafından burnu ve kulakları kesilen Afgan kız Bibi Ayşe.. 9 Ağustos 2010

Kıskançlık 12 Nisan 1957
Sophia Loren ve Jayne Mansfield, 20th Century Fox’un Sophia Loren onuruna verdiği bir partide bakışları her şeyi anlatıyor..

 Barış
İsmi bilinmeyen bu asker Phuc Vinh’deki 173. Hava Müfreze Taburu’na bağlı havaalanında savunma birliğinde görevli. Şimdilik savaştan uzak ve tebessüm ediyor. 18 Haziran 1965

 Panik

15 Nisan 1989’da Hillsborough Felaketi’nden bir görüntü. Liverpool’un taraftarı olan 96 taraftar ezilerek ölmüş, 766 kişi ise yaralanmıştı. Olay, İngiltere ve dünya futbolunun en ölümcül ve en acı kazalarından biri..

Masumiyetin Yitimi 2013 
Suriye’deki isyan cephesinden sekiz yaşındaki Ahmed, sigara içerken ve Halep’teki bir barikatta elindeki AK-47 ile bekçilik yaparken görülü görülüyor. Gözlerindeki ve yüzündeki ifade, onun yaşlarındaki hiçbir çocuğun tanımaması gereken korkutucu bir şiddeti çoktan benimsediğini gösteriyor.

 

Dehşet İhtiyat 2002 yılında McCurry, Şarbat Gula'yı tekrar buldu ve fotoğrafını çekti İhtiyat Şarbat Gula İşitme engelli olarak doğmuş Harold Whittles Masumiyet Safir Gözlü Çocuk Korku Yenilgi

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git